;

Letem světem letošním programem

Uplynulý 12. ročník se do historie zapsal jako divácky nejúspěšnější v celé dosavadní historii festivalu, což je pro nás velkým oceněním i výzvou a s o to smělejšími plány přistupujeme k letošní dramaturgii, jejímž leitmotivem budou oslavy Roku české hudby. 13. ročník festivalu nabídne setkání s klasickou hudbou, folkem, alternativní hudbou či operou, chybět nebude ani hudební soutěž pro děti a mládež. Festival bude pokračovat v úspěšně započatém dialogu s německými sousedy. Pojďme si letošní program představit trochu podrobněji...

Roku české hudby bude věnováno sedm koncertů, které v hojné připomenou odkaz nejznámějšího českého skladatele Antonína Dvořáka, jenž bude jako nejlepší český exportní artikl uveden i na zahraničních koncertech v Großschönau a Schirgiswalde, ale také ve Šluknově, kde v renesančním zámku zazní jeho Slovanské tance v podání dua Ivana a Lukáše Klánských. Propagací české hudby v zahraničí bude koncert špičkového souboru Martinů Voices v sále starobylé radnice v Žitavě. V Großschönau vystoupí vynikající Zemlinského kvarteto, který uvede kvartety L. Janáčka: Smyčcový kvartet č. 1 Kreutzerova sonáta, B. Smetany: Smyčcový kvartet e moll Z mého života, A. Dvořáka: Smyčcový kvartet F dur op. 96. V Schirgiswalde zazní Dvořákova Lužanská mše a duchovní písně v podání souboru Ensemble Inégal, o tento program navíc festival neochudí ani české publikum díky druhému uvedení tohoto programu ve Stráži pod Ralskem. Festival každoročně myslí i na nejmladší publikum. Letošní dětské představení bude svěřeno vynikajícímu dětskému sboru Severáček, který provede kantátový cyklus „Otvírání studánek“ Bohuslava Martinů či Ebenovu píseň „Kdyby tu nic nebylo“. S českou hudbou v podání naší přední harfistky Jany Bouškové se pak setkáme i na jejím sólovém recitálu v Kravařích. Festival vyvrcholí 25. 10. 2014 v Novém Boru, kde PKF – Prague Philharmonia zakončí v místním divadle oslavu Roku české hudby Dvořákovou nejslavnější Symfonií č. 9. z Nového světa. 
 
Rok české hudby se dramaturgií 13. ročníku povine jako červená niť, nicméně program nabídne i řadu dalších hudebních projektů. Festival letos zahájí v sobotu 20. září 2014 operní galakoncert Štefana Margity. Tento tenorista patří od konce osmdesátých let, kdy zvítězil v soutěži Pražského jara, k nejvýznamnějším českým pěvcům, kteří reprezentují naše pěvecké umění v zahraničí. Jeho výkony zazněly na všech významných světových scénách jako je Metropolitní opera New York, Covent Garden, La Scala a řada dalších, proslulost mu získalo pěvecké umění v dílech Verdiho, Šostakoviče, Berga, Čajkovského, Martinů a zejména Janáčka, který patří k jeho nejvyhledávanějším a proslulým výkonům. Margita spolupracuje s nejprestižnějšími orchestry a dirigenty světa. V České Lípě se Margita představí po sedmi letech. V programu složeném z operních skvostů světové hudební literatury – v dílech Donizettiho, Čajkovského, Bizeta, Mascagniho, Offenbacha či Strausse tohoto vynikajícího pěvce doprovodí Filharmonie Hradec Králové za řízení Marka Štilce. 
 
Odklonem od klasického žánru bude setkání s anglickým písničkářem, zpěvákem a kytaristou Jonem McCleerym, který nedávno uzavřel smlouvu s prestižním nezávislým britským vydavatelstvím Ninja Tune a vydal album There is, které představí i na festivalu Lípa Musica. Tato nahrávka získala významnou popularitu a je označována jako vybraná směs Malese Davise, Massive Attack, Johna Martyna, Fink a Radiohead.  McCleeryho hudba je osobitá, nadčasová, trvalá, reflektující současně minulost, přítomnost i budoucnost. 
 
Zcela unikátním projektem, který ozdobí českolipský festivalový týden, bude česká premiéra prvního mobilního barokního divadla Florea Theatrum. Studium a uvádění barokních oper v celé jejich hudebně - divadelně - taneční a výtvarné syntéze provází soubor Musica Florea od jeho vzniku. K roku 2014 se občanské sdružení Musica Florea rozhodlo vytvořit světově unikátní projekt převozného barokního divadla Florea Theatrum, jehož základem je převozná dřevěná divadelní scéna s vlastní výškovou konstrukcí, která je inspirována stavebními technologiemi vrcholného baroka. V České Lípě v tomto unikátním divadelním prostoru zazní barokní opera Giuseppe Scarlattiho, která na své objevení čekala řadu let v prostorách zámku v Českém Krumlově. Komorní dílo o lásce, zradě a pomstě provede Musica Florea a Hartig Ensemble v uměleckém nastudování Marka Štryncla. 
 
Českolipský festivalový týden uzavře recitál proslulého německého varhaníka Bernharda Marxe. Marx působí jako varhaník v St. Blasien, kde založil a umělecky vede rovněž mezinárodní varhanní soutěž a festival a kde se nachází třetí největší varhany na světě. Kromě výkonné umělecké činnosti se věnuje i pedagogické činnosti. Bernhard Marx s úspěchem koncertuje po celé Evropě, ale i v zámoří. Na svém kontě má řadu ceněných nahrávek. Vyniká nejen interpretační umem opřeným o intenzivní muzikologické bádání, ale současně i výjimečnou virtuozitou hry a citem pro expresivní rejstříkování věrné originálním skladbám.
 
Nově se festival představí v Kamenickém Šenově, kde vokální soubor Capella Mariana provede díla nizozemských renesančních skladatelů Josquina Despreze a Jeana Richaforta. Svátek sv. Václava oslaví festival tradičně v kostele sv. Vavřince v Jezvé, kde letos vystoupí renomovaný německý Ensemble Musaicum se sopranistkou Karolinou Brachman a altistkou Markétou Cukrovou v programu “In feminea forma” - hudebním portrétu od Hildegardy z Bingen do Elisabeth Jacquet de la Guerre.
 
Hradišťan s uměleckým vedoucím Jiřím Pavlicou je ojedinělým tělesem s vysokou uměleckou i interpretační úrovní, nezvykle širokým žánrovým záběrem a netradičním repertoárem, jehož silným inspiračním zdrojem byla zejména v počátcích jeho existence lidová tradice. Od roku 1978 je uměleckým vedoucím Hradišťanu tvůrčí osobnost – houslista a hudební skladatel Jiří Pavlica, pod jehož vedením se dramaturgie začala postupně transformovat do širších souvislostí historických, geografických, ale i společenských, o čemž se letos přesvědčí publikum v Novém Oldřichově. 
 
Výjimečný kostel sv. Barbory v Zahrádkách bude i letos hostit tradiční koncertní setkání při svíčkách. 4. října se zde představí naše přední houslistka věnující se především barokní hudbě Lenka Torgersen za doprovodu skvělého cembalisty Václava Lukse. Umělci zde mimo jiné provedou novodobou premiéru virtuózních sonát českých skladatelů Františka Bendy a Františka Jiránka. S osobností Václava Lukse se setkáme i o 5 dní později v Děčíně. Tentokrát bude jeho role spjata s renomovaným Collegiem 1704, které coby umělecký vedoucí představí v programu složeném ze slavných barokních kantát a motet z dílny J. S. Bacha, H. Schütze a Ch. Bernharda. 
 
I v letošním roce zařazujeme hudebně taneční projekt, který tentokrát v programu Fandango připomene běžné hudební praxe 17. a 18. století. Představí dnes již pozapomenutou kombinaci dvou cembal a barokních kastanět, které vytvářejí doprovod pro sólový tanec. Španělský tanec fandango má velmi podmanivý rytmus a inspiroval mnohé hudební skladatele včetně Maurice Ravela při kompozici slavného Bolera. Vedle fandanga představí duo cembalistek Lucie Guerra Žáková a Petra Žďárská hudbu barokních a klasicistních mistrů a doprovodí světoznámou španělskou tanečnici a hráčku na kastaněty Ludovicu Moscu v pestrých ukázkách barokních tanců.  Koncert se uskuteční v nově ožívajících prostorách zámku v Doksech.
 
MHF Lípa Musica připravila v loňském roce úspěšnou novinku – hudební soutěž pro děti a mládež v kategoriích sólový a komorní zpěv: Lípa Cantantes. Ve spolupráci se Základní uměleckou školou Česká Lípa tak vznikla ojedinělá platforma umožňující porovnání pěveckého umu mládeže Libereckého kraje. Hlavním cílem soutěže pro mladé zpěváky ve věku od 7 do 25 let je podpořit zájem o interpretaci písní českých i světových autorů, vytvářet koncertní příležitosti pro talentované žáky a rozvíjet tak dále zájem o zpěv. V letošním roce se uskuteční druhý ročník této soutěže.
 
Závěr festivalu přinese nejen vyvrcholení oslav Roku české hudby, ale též setkání s jednou z největších hvězd letošního ročníku festivalu, kterým bude přední světový klavírista německého původu Gerhard Oppitz. Ten se na festivalu představí hned dvakrát – v sólovém programu v Teplicích s díly Schuberta a Brahmse a na závěrečném koncertu v roli interpreta Císařského klavírního koncertu Ludwiga van Beethovena. Tento závěrečný koncert bude oslavou české hudby i české státnosti, neboť se stane současně i slavnostním koncertem města Nový Bor k státnímu svátku 28. října. 
 
Mezinárodní hudební festival Lípa Musica 2014 přináší opět rozšíření počtu koncertů, míst i žánrů. Kvantita však nejdůležitější není, hlavním cílem i nadále zůstává přínos pro region v podobě stále kvalitnější hudební přehlídky srovnatelné úrovně s těmi nejlepšími tuzemskými festivaly, hudební dialog a sounáležitost s německými sousedy a především posluchači spokojení se špičkově zprostředkovanou hudbou. Zkrátka menu bude opravdu pestré a chutné, těšte se!